RH0502R500FE02
Vishay Dale
Product No:
RH0502R500FE02
Manufacturer:
Vishay Dale
Description:
RES CHAS MNT 2.5 OHM 1% 50W
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) 0.625" (15.87mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Size / Dimension 1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Product Status Active
Mounting Feature Flanges
Resistance 2.5 Ohms
Power (Watts) 50W