RHA1011221M035K
KYOCERA AVX
Product No:
RHA1011221M035K
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
SERIES: RHA/ CASE: 1011/ CAP: 22
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 35 V
Ripple Current @ Low Frequency 280 mA @ 100 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 17mOhm
Ratings -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Series RHA
Type Hybrid
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.8 A @ 100 kHz
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 220 µF