Home / Ceramic Capacitors / RHSQ92A104K1A2H01B
minImg
RHSQ92A104K1A2H01B
Murata Electronics
Product No:
RHSQ92A104K1A2H01B
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.165" L x 0.110" W (4.20mm x 2.80mm)
Temperature Coefficient X9Q
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series RHS
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr Murata Electronics
Capacitance 0.1 µF