RLR05C1692FPRE8
Vishay Dale
Product No:
RLR05C1692FPRE8
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
Axial
Description:
RES 16.9K OHM 1% 1/8W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 16.9 kOhms
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Series Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Package / Case Axial
Mfr Vishay Dale
Number of Terminations 2
Features Military, Moisture Resistant, Weldable
Failure Rate P (0.1%)