RLR07C1502GPR36
Vishay Dale
Product No:
RLR07C1502GPR36
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
Axial
Description:
RES 15K OHM 2% 1/4W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±2%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 15 kOhms
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Series Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Package / Case Axial
Mfr Vishay Dale
Number of Terminations 2
Features Military, Moisture Resistant, Weldable
Failure Rate P (0.1%)