RLR32C1001FRBSL
Vishay Dale
Product No:
RLR32C1001FRBSL
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
Axial
Description:
RES 1K OHM 1% 1W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 1 kOhms
Power (Watts) 1W
Series Military, MIL-PRF-39017/03, RLR32
Package / Case Axial
Mfr Vishay Dale
Number of Terminations 2
Features Military, Moisture Resistant, Weldable
Failure Rate R (0.01%)