RM202110
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
RM202110
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 16A 110V
User Guide
Operating Temperature -45°C ~ 70°C
Switching Voltage 440VAC - Max
Contact Rating (Current) 16 A
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Coil Current 11 mA
Coil Resistance 10 kOhms
Mounting Type Socketable
Must Release Voltage 11 VDC
Product Status Obsolete
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Coil Insulation -
Relay Type General Purpose
Series RM, SCHRACK
Operate Time 15 ms
Coil Voltage 110VDC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Must Operate Voltage 82.5 VDC