RMCF0805FT2M55
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RMCF0805FT2M55
Package:
0805
Description:
RES 2.55M OHM 1% 1/8W 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0805
Ratings AEC-Q200
Resistance 2.55 MOhms
Power (Watts) 0.125W, 1/8W