RMEF0402FT137R
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RMEF0402FT137R
Package:
0402
Description:
RES 137 OHM 1% 1/16W 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0402
Ratings AEC-Q200
Resistance 137 Ohms
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Series RMEF
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Mfr Stackpole Electronics Inc
Number of Terminations 2
Features Automotive AEC-Q200, 7C1 RoHS Exempt (100% Pb-Free)