RMEF0603FT390K
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RMEF0603FT390K
Package:
0603
Description:
RES 390K OHM 1% 1/10W 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Ratings AEC-Q200
Resistance 390 kOhms
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Series RMEF
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Mfr Stackpole Electronics Inc
Number of Terminations 2
Features Automotive AEC-Q200, 7C1 RoHS Exempt (100% Pb-Free)