RN50C10R2FBSL
Vishay Dale
Product No:
RN50C10R2FBSL
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
Axial
Description:
RES 10.2 OHM 1/20W 1% AXIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Size / Dimension 0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 10.2 Ohms
Power (Watts) 0.05W, 1/20W