RNC50H42R2FSBSL
Vishay Dale
Product No:
RNC50H42R2FSBSL
Description:
RES 42.2 OHM 1/10W 1% AXIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Size / Dimension 0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 42.2 Ohms
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Failure Rate S (0.001%)