RNC50H5302DRRE5
Vishay Dale
Product No:
RNC50H5302DRRE5
Description:
RES 53K OHM 0.5% 1/10W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.5%
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Size / Dimension 0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 53 kOhms
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Failure Rate R (0.01%)