RNC50J84R5DSBSL
Vishay Dale
Product No:
RNC50J84R5DSBSL
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
Axial
Description:
RES 84.5 OHM 1/10W .5% AXIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.5%
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Size / Dimension 0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 84.5 Ohms
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Series Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50
Package / Case Axial
Mfr Vishay Dale
Number of Terminations 2
Features Military, Moisture Resistant, Weldable
Failure Rate S (0.001%)