RNC55H7151FMRE5
Vishay Dale
Product No:
RNC55H7151FMRE5
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
Axial
Description:
RES 7.15K OHM 1% 1/8W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 7.15 kOhms
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Series Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55
Package / Case Axial
Mfr Vishay Dale
Number of Terminations 2
Features Military, Moisture Resistant, Weldable
Failure Rate M (1%)