RNC55J3610BSB14
Vishay Dale
Product No:
RNC55J3610BSB14
Description:
RES 361 OHM 1/8W .1% AXIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.1%
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 361 Ohms
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Failure Rate S (0.001%)