RNC60J6902BSB14
Vishay Dale
Product No:
RNC60J6902BSB14
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
Axial
Description:
RES 69K OHM 1/4W .1% AXIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.1%
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Size / Dimension 0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 69 kOhms
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Series Military, MIL-PRF-55182/03, RNC60
Package / Case Axial
Mfr Vishay Dale
Number of Terminations 2
Features Military, Moisture Resistant, Weldable
Failure Rate S (0.001%)