RNC65J3522BRRE6
Vishay Dale
Product No:
RNC65J3522BRRE6
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
Axial
Description:
RES 35.2K OHM 0.1% 1/2W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.1%
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Size / Dimension 0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 35.2 kOhms
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Series Military, MIL-PRF-55182/05, RNC65
Package / Case Axial
Mfr Vishay Dale
Number of Terminations 2
Features Military, Moisture Resistant, Weldable
Failure Rate R (0.01%)