RNC70H9090FRR64
Vishay Dale
Product No:
RNC70H9090FRR64
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
Axial
Description:
RES 909 OHM 1% 3/4W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Size / Dimension 0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 909 Ohms
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Series Military, MIL-PRF-55182/06, RNC70
Package / Case Axial
Mfr Vishay Dale
Number of Terminations 2
Features Military, Moisture Resistant, Weldable
Failure Rate R (0.01%)