RNCF2010DKE8K87
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RNCF2010DKE8K87
Description:
RES 8.87K OHM 0.5% 1/3W 2010
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±0.5%
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Size / Dimension 0.193" L x 0.094" W (4.90mm x 2.40mm)
Ratings AEC-Q200
Resistance 8.87 kOhms
Power (Watts) 0.333W, 1/3W