RNCP0805FTD51K1
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RNCP0805FTD51K1
Package:
0805
Description:
RES 51.1K OHM 1% 1/4W 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) 0.025" (0.65mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0805
Ratings -
Resistance 51.1 kOhms
Power (Watts) 0.25W, 1/4W