RNCP0805FTD68R1
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RNCP0805FTD68R1
Package:
0805
Description:
RES 68.1 OHM 1% 1/4W 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) 0.025" (0.65mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0805
Ratings -
Resistance 68.1 Ohms
Power (Watts) 0.25W, 1/4W