Home / Heat Shrink Tubing / RNF-100-1/16-CL-SP
minImg
RNF-100-1/16-CL-SP
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Product No:
RNF-100-1/16-CL-SP
Description:
HEAT SHRINK TUBING 1=1FT
User Guide
Inner Diameter - Recovered 0.031" (0.79mm)
Shrink Temperature 95°C
Operating Temperature -55°C ~ 135°C
Storage/Refrigeration Temperature -
Color Clear
Recovered Wall Thickness 0.017" (0.43mm)
Material Polyolefin (PO), Irradiated
Product Status Discontinued at Digi-Key
Series Thermofit RNF-100
Shrinkage Ratio 2 to 1
Type Tubing, Flexible
Length 3.28' (1.00m)
Shelf Life Start -
Inner Diameter - Supplied 0.063" (1.60mm)