RNR55H2492FRB14
Vishay Dale
Product No:
RNR55H2492FRB14
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
Axial
Description:
RES 24.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 24.9 kOhms
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Series Military, MIL-PRF-55182/01, RNR55
Package / Case Axial
Mfr Vishay Dale
Number of Terminations 2
Features Military, Moisture Resistant
Failure Rate R (0.01%)