RNR55J2611FMB14
Vishay Dale
Product No:
RNR55J2611FMB14
Description:
RES 2.61K OHM 1/8W 1% AXIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 2.61 kOhms
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Features Military, Moisture Resistant
Failure Rate M (1%)