RNS1FTD47K0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RNS1FTD47K0
Package:
Axial
Description:
RES 47K OHM 1% 1W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.236" L (2.40mm x 6.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 47 kOhms
Power (Watts) 1W