ROV05-431K-S-2
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV05-431K-S-2
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 430V 400A DISC 5MM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 387 V
Capacitance @ Frequency 47 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Varistor Voltage (Typ) 430 V
Varistor Voltage (Max) 473 V
Series -
Energy 16.5J
Package / Case Disc 5mm
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 275 V
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 350 V
Current - Surge 400 A