ROV05H751K
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV05H751K
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 750V 800A DISC 5MM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 675 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Varistor Voltage (Typ) 750 V
Varistor Voltage (Max) 825 V
Series -
Energy 29J
Package / Case Disc 5mm
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 460 V
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 615 V
Current - Surge 800 A