ROV10H301K-S-2
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV10H301K-S-2
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 300V 3.5KA DISC 10MM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 270 V
Capacitance @ Frequency 280 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Varistor Voltage (Typ) 300 V
Varistor Voltage (Max) 330 V
Series -
Energy 52J
Package / Case Disc 10mm
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 195 V
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 250 V