ROV20-151K-2
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV20-151K-2
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 150V 6.5KA DISC 20MM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 135 V
Capacitance @ Frequency 3000 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Varistor Voltage (Typ) 150 V
Varistor Voltage (Max) 165 V
Series -
Energy 88J
Package / Case Disc 20mm
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 95 V
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 125 V