Home / DC DC Converters / RP08-483.3SA/SMD
minImg
RP08-483.3SA/SMD
Recom Power
Product No:
RP08-483.3SA/SMD
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 8W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Isolation 1.6 kV
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 1.26" L x 0.80" W x 0.44" H (32.0mm x 20.3mm x 11.2mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 2A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Control Features Enable, Active High
Power (Watts) 8 W
Series POWERLINE RP08 (8W)
Type Isolated Module
Package / Case 24-SMD Module, 18 Leads
Efficiency 80%