RP103N331D-TR-F
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Product No:
RP103N331D-TR-F
Package:
SOT-23-5
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 50 µA
Voltage - Input (Max) 5.25V
Output Type Fixed
PSRR -
Current - Output 150mA
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-23-5
Control Features Enable
Series RP103x
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Current
Mfr Nisshinbo Micro Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Package Tape & Reel (TR)
Voltage Dropout (Max) 0.27V @ 150mA