RP30-2412DFW/N
Recom Power
Product No:
RP30-2412DFW/N
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 30W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Isolation 1.6 kV
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 1.25A, 1.25A
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 9V
Control Features Enable, Active Low
Power (Watts) 30 W
Series POWERLINE RP30-FW (30W)
Type Isolated Module
Package / Case 6-DIP Module
Efficiency 87%