Home / DC DC Converters / RP75H-11048SRW/N-HC
minImg
RP75H-11048SRW/N-HC
Recom Power
Product No:
RP75H-11048SRW/N-HC
Manufacturer:
Recom Power
Package:
Half Brick
Description:
DC DC CONVERTER 48V 77W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Railway
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Isolation 3 kV
Voltage - Output 1 48V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.40" L x 2.28" W x 0.95" H (61.0mm x 57.9mm x 24.1mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Half Brick
Current - Output (Max) 1.6A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 43V
Power (Watts) 77 W
Series POWERLINE RP75-RW (75W)
Type Isolated Module
Package / Case Half Brick
Efficiency 90%