RPA0G561MCN1GS
Nichicon
Product No:
RPA0G561MCN1GS
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM POLY 560UF 20% 4V SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.461" (11.70mm)
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 4 V
Ripple Current @ Low Frequency 540 mA @ 120 Hz
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 9mOhm
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Series FPCAP, RPA
Type Polymer
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 5.4 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 560 µF