Home / Ceramic Capacitors / RPER71H224K2K1C03B
minImg
RPER71H224K2K1C03B
Murata Electronics
Product No:
RPER71H224K2K1C03B
Description:
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" L x 0.124" W (5.00mm x 3.15mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 0.22 µF