RPF0809271M016K
KYOCERA AVX
Product No:
RPF0809271M016K
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
SERIES: RPF/ CASE: 0809/ CAP: 27
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 22mOhm
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Series RPF
Type Polymer
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.6 A @ 100 kHz
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 270 µF