RPM40-480515TG
Recom Power
Product No:
RPM40-480515TG
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC/DC CONVERTER 5V +/-15V 40W
User Guide
Operating Temperature -
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Input (Max) 75V
Approval Agency -
Voltage - Output 1 -
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.00" L x 2.25" W x 0.75" H (101.6mm x 57.2mm x 19.0mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) -
Number of Outputs 3
Voltage - Input (Min) 36V
Power (Watts) 40W
Series POWERLINE Power Modules (40W)