RR03J1K1TB
TE Connectivity Passive Product
Product No:
RR03J1K1TB
Package:
Axial
Description:
RES 1.1K OHM 5% 3W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 235°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
Size / Dimension 0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 1.1 kOhms
Power (Watts) 3W