RSO-243.3S/H2
Recom Power
Product No:
RSO-243.3S/H2
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Isolation 2 kV
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 300mA
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Control Features Enable, Active Low
Power (Watts) 1 W
Series ECONOLINE RSO (1W)
Type Isolated Module
Package / Case 8-SIP Module, 7 Leads
Efficiency 70%