RV-053.3S/R6.4
Recom Power
Product No:
RV-053.3S/R6.4
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 2W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Isolation 6.4 kV
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.27" L x 0.58" W x 0.45" H (32.4mm x 14.7mm x 11.4mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 600mA
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4.5V
Power (Watts) 2 W
Series ECONOLINE RV/R (2W)
Type Isolated Module
Package / Case 24-DIP Module, 14 Leads
Efficiency 70 ~ 78%