RWR71S47R5FSRSL
Vishay Dale
Product No:
RWR71S47R5FSRSL
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
Axial
Description:
RES 47.5 OHM 2W 1% WW AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±30ppm/°C
Size / Dimension 0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 47.5 Ohms
Power (Watts) 2W
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR71S
Package / Case Axial
Mfr Vishay Dale
Number of Terminations 2
Features Military, Moisture Resistant
Failure Rate S (0.001%)