RWR78N1000BSBSL
Vishay Dale
Product No:
RWR78N1000BSBSL
Description:
RES 100 OHM 10W 0.1% WW AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.1%
Temperature Coefficient ±30ppm/°C
Size / Dimension 0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 100 Ohms
Power (Watts) 10W
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR78N
Number of Terminations 2
Features Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Failure Rate S (0.001%)