RWR78NR100FSS73
Vishay Dale
Product No:
RWR78NR100FSS73
Description:
RES 0.1 OHM 10W 1% WW AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±650ppm/°C
Size / Dimension 0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 100 mOhms
Power (Watts) 10W
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR78N
Number of Terminations 2
Features Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Failure Rate S (0.001%)