RWR78S10R0DRRSL
Vishay Dale
Product No:
RWR78S10R0DRRSL
Description:
RES 10 OHM 10W 0.5% WW AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.5%
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Size / Dimension 0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 10 Ohms
Power (Watts) 10W
Features Military, Moisture Resistant
Failure Rate R (0.01%)