RWR80N8R06FSRSL
Vishay Dale
Product No:
RWR80N8R06FSRSL
Description:
RES 8.06 OHM 2W 1% WW AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 8.06 Ohms
Power (Watts) 2W
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR80N
Number of Terminations 2
Features Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Failure Rate S (0.001%)