RWR81NR787FSB12
Vishay Dale
Product No:
RWR81NR787FSB12
Description:
RES 0.787 OHM 1W 1% WW AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±400ppm/°C
Size / Dimension 0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 787 mOhms
Power (Watts) 1W
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR81N
Number of Terminations 2
Features Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Failure Rate S (0.001%)