RWR81SR590FSBSL
Vishay Dale
Product No:
RWR81SR590FSBSL
Description:
RES 0.59 OHM 1W 1% WW AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±400ppm/°C
Size / Dimension 0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 590 mOhms
Power (Watts) 1W
Features Military, Moisture Resistant
Failure Rate S (0.001%)