RWR82S1500FSS73
Vishay Dale
Product No:
RWR82S1500FSS73
Description:
RES 150 OHM 1.5W 1% AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Size / Dimension 0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 150 Ohms
Power (Watts) 1.5W
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR82S
Features Military, Moisture Resistant
Failure Rate S (0.001%)