RWR84NR150FPB12
Vishay Dale
Product No:
RWR84NR150FPB12
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
Axial
Description:
RES 0.15 OHM 7W 1% WW AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±650ppm/°C
Size / Dimension 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 150 mOhms
Power (Watts) 7W
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR84N
Package / Case Axial
Mfr Vishay Dale
Number of Terminations 2
Features Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Failure Rate P (0.1%)